Moja Puszcza Zielonka

Trzy parki krajobrazowe zlokalizowane w północnej części powiatu poznańskiego. Piękno lasów. Bogactwo zabytków. Serce Wielkopolski.

Wronczyn

 

Wronczyn – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Pobiedziska. Oddalona od Karczewka o nieco ponad 12 km.

Wieś położona na Pojezierzu Gnieźnieńskim, w rynnie poglacjalnej między jeziorami Wronczyńskim Małym i Wronczyńskim Dużym. Prawdopodobnie wieś powstała w czasach rzymskich. Nazwa pochodzi od strumyka Wronka (nazwa średniowieczna), którego ujście od jeziora znajduje się w pobliżu Wronczyna. Na cmentarzu przykościelnym znajduje się grób Maksymiliana Jackowskiego, patrona Kółek Włościańskich w Księstwie Poznańskim. Na jego cześć powstała ścieżka dydaktyczna propagująca i chroniąca dziedzictwo kulturalne i przyrodę wsi Wronczyn.

Ścieżka składa się z kilku odcinków:

1. cmentarz przykościelny z grobem patrona

2. teren zielonej szkoły nad jeziorem Wronczyńskim Małym i punktem widokowym

3. droga znad jeziora Wronczyńskiego Małego nad jezioro Wronczyńskie Duże wiodąca obok dworku Jackowskich

4. teren nad jeziorem Wronczyńskim Dużym z pomnikami przyrody.

 

Na terenie wsi odkopano osadę z III w. n.e. należącą do kultury przeworskiej. Pierwsze wzmianki o Wronczynie pochodzą już z 1136 roku. W średniowieczu wieś należała do rodu Porajów, z którego wywodził się biskup poznański Bogufał III., który w 1256 roku ufundował wronczyński kościół parafialny. Później wieś należała do rodu Łodziów. W XVIII i XIX wieku należała do właścicieli pobliskich Krześlic. Pod koniec XIX wieku wieś była własnością niemieckiej rodziny Falkenhaymów. W roku 1899 wieś wykupił Tadeusz Kryspin Jackowski, herbu Gozdawa, syn Maksymiliana Jackowskiego. Tadeusz Kryspin Jackowski zamieszkał we Wronczynie z żoną Paulą Chłapowską z Czerwonej wsi koło Krzywina. Na początki XX wieku przebudował dwór, powiększając go o boczne skrzydła. Następnym właścicielem był syn Tadeusz Gustaw, który zamieszkał tutaj z żoną Anną. Był on dyplomatą, m.in. ambasadorem RP w Belgii i Luksemburgu (w latach 1929-1937). W okresie międzywojennym gościło w jego majątku wiele wybitnych postaci życia politycznego i kulturalnego min.: marszałek Edward Rydz-Śmigły, minister Józef Beck, Artur Rubinstein, Ignacy Jan Paderewski, Jan Lechoń[2], Kornel Makuszyński, Juliusz Osterwa, Leon Schiller – szwagier Tadeusza (grób jego rodziców znajduje się w nekropolii Jackowskich), Tadeusz Boy-Żeleński, Ryszard Ordyński, Józef Czajkowski, Egon Erwin Kisch, Edward Raczyński, biskup Antoni Laubitz, Ludwik Solski, Mieczysława Ćwiklińska i Julian Tuwim.

 

Kilka fotek z tegorocznej wiosny we Wronczynie:

[nggallery id=13]

Więcej na : http://www.olapietrzak.pl/majowka-cz-2/

 

Jezioro Wronczyńskie Duże – jezioro w gminie Pobiedziska o powierzchni 36,5 ha, położone w północnej rynnie polodowcowej, będące jednym z elementów szlaku kajakowego przez Puszczę Zielonkę.

 

[nggallery id=17]

 

Więcej zdjęć jeziora: http://www.olapietrzak.pl/szlakiem-jezior/

 

Jezioro Wronczyńskie Małe – jezioro w gminie Pobiedziska o powierzchni 21,5 ha, położone w północnej rynnie polodowcowej, jest kolejnym z jezior leżących na trasie szlaku kajakowego Puszcza Zielonka

DSC_4579 DSC_4578