Moja Puszcza Zielonka

Trzy parki krajobrazowe zlokalizowane w północnej części powiatu poznańskiego. Piękno lasów. Bogactwo zabytków. Serce Wielkopolski.

Wierzenica

Wierzenica – niewielka wieś sołecka w gminie Swarzędz, położona na prawym brzegu rzeki Głównej, oddalona od Karczewka o ok 27 km (niecałe 40 min drogi samochodem)

Miejscowość pod zlatynizowaną staropolską nazwą Verenicza wymieniona jest w łacińskim dokumencie wydanym w Poznaniu w 1280 roku sygnowanym przez króla polskiego Przemysła II

Największymi zabytaki Wierzenicy są drewniany kościół św. Mikołaja oraz dwór Augusta Cieszkowskiego.

Parafia św. Mikołaja w Wierzenicy została założona w XIII w. przy okazji osadzania wsi na prawie średzkim. W dokumentach poświadczone jest istnienie kościoła w tym miejscu od 1335 roku. W 1510 kościół nosił już wezwanie św. Mikołaja. Obecny kościół jest drewniany, kryty gontem i został zbudowany na miejscu starszego w XVI w., najstarsza jego część, nawa i prezbiterium pochodzą sprzed 1589 roku, a wieża pochodzi z lat 1771–1778. Przed 1635 dobudowano zakrystię. W latach trzydziestych XX wieku wydłużono nawę poprzez włączenie w nią przyziemi wieży. W 1978 roku dobudowano kruchtę zachodnią.

Dwór w Wierzenicy został wzniesiony po zakupie wsi przez Augusta Cieszkowskiego, latem 1842 roku. August Cieszkowski, ziemanin herbu Dołęga był filozofem, posłem na Sejm Pruski, jednym z założycieli Ligi Narodowej Polskiej a także założycielem i prezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Był właścicielem wielu posiadłości w Polsce i Francji, jednak to w Wierzenickim dworze spędził najwięcej czasu (ponad 40 lat) i darzył to miejsce największym uczuciem. August Cieszkowski nazywał Wierzenicę TUSCULUM czyli wiejskim schronieniem nadającym się do spokojnej pracy. We dworze, Cieszkowski zgromadził olbrzymią bibliotekę – ponad 40 000 tomów oraz cenną kolekcję malarstwa i rzeźby europejskiej – w tym dzieła między innymi El Greco.

Więcej o dworze w Wierzenicy przeczytacie Państwo na stronie : http://www.dwor-wierzenica.pl

Zdjęcia autorstwa Oli :

[nggallery id=10]

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie: http://www.olapietrzak.pl/u-jasnie-pana/