Moja Puszcza Zielonka

Trzy parki krajobrazowe zlokalizowane w północnej części powiatu poznańskiego. Piękno lasów. Bogactwo zabytków. Serce Wielkopolski.

Węglewo

 

Miejscowość w powiecie poznańskim, gmina Pobiedziska, położona ok. 30 km na północny wschód od Poznania.

Pierwsza wzmianka o Węglewie pochodzi z 1266 r. kiedy została lokowana wieś na prawie średzkim przez księcia Bolesława Pobożnego. Nigdy w swoich dziejach nie zmieniła właściciela i aż do końca zaborów pozostała własnością królewską. Z Węglewa pochodzi Józef Kostrzewski, znany archeolog, pod którego kierunkiem prowadzono pierwsze prace archeologiczne w Biskupinie. Naprzeciwko wejścia do kościoła znajduje się mogiła rodziców profesora – Elżbiety z Brońkańskich i Stanisława Kostrzewskich.

Obecna świątynia pochodzi z 1818 r., wcześniejsza nie nadająca się do użytku została rozebrana.
Kościół został wybudowany w konstrukcji sumikowo-łątkowej. Posiada prostokątną nawę i nieco węższe, trójbocznie zamknięte prezbiterium.
W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych – Pani z Wyspy. Jest to barokowa kopia wcześniejszego obrazu. Jak głosi miejscowa tradycja pierwotny obraz miał zostać tu przeniesiony z pałacowej kaplicy Bolesława Chrobrego na Ostrowie Lednickim.
Zasłonę obrazu stanowi wizerunek św. Wawrzyńca, pochodzący z okresu budowy świątyni (I poł. XIX w. )
Na belce tęczowej widać gotycki krucyfiks z końca XIV w., a obok niego barokowe figury Matki Bożej i św. Jana.
Na prawo od ołtarza głównego XVIII- wieczny obraz św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wg legendy miała ona w czasie dyskusji z pięćdziesięcioma mędrcami przekonać ich do wiary chrześcijańskiej. Zafascynowany jej urodą i mądrością cesarz Maksencjusz  poprosił ją o rękę. Kiedy Katarzyna odmówiła, skazał ją na łamanie kołem i ścięcie.

Na pamiątkę przeniesienia do Węglewa obrazu Maryi, co roku w pierwszą sobotę po 24 maja udaje się na Ostrów Lednicki piesza pielgrzymka młodzieży.

Kościół leży na Szlaku Drewnianych Kościołów wokół Puszczy Zielonka.

 

[nggallery id=20]