UZARZEWO
Wieś w gminie Swarzędz, leżąca na północnej skarpie doliny rzeczki Cybiny, około 15 km na wschód od Poznania, przy Szlaku Piastowskim. Odkryto tu ślady obecności człowieka z czasów mezolitu oraz pozostałości osad neolitycznych. Nieprzerwane dzieje wsi sięgają głęboko czasów pogańskich.
Uzarzewo jest położone ok 30 km od Karczewka.
Historia parafii zaczyna się od jej założenia prawdopodobnie już w XII wieku, a pierwszy, drewniany kościół powstał z fundacji królewskiej. Współcześnie, w dolinie rzeki na niewysokim wzniesieniu, znajduje się malowniczy, szachulcowy kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Postawiono go dzięki Felicjanowi Napruszewskiemu, ówczesnemu właścicielowi wsi, w miejscu wcześniejszej, drewnianej świątyni rozebranej w 1749 r. W 1869 r. do kościoła dobudowano drewnianą, neogotycką wieżę. Jest ona dwukondygnacyjna, z dolną kondygnacją czworoboczną i górną ośmioboczną, z iglicowym, ośmiopołaciowym hełmem, wokół którego znajdowała się żeliwna galeryjka, zlikwidowana podczas remontu kościoła w latach 1996 – 2004.
Kościół jest budowlą jednonawową, halową o sklepieniu beczkowym. Wyposażony w dwa boczne, barokowe ołtarze z poł. XVIII w.: Serca Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Św. Teresy z Avil. Ołtarz główny – Golgota, pierwotnie barokowy, potem neogotycki (obecnie w remoncie), znajduje się na tle malowanej na ścianie, niedawno odrestaurowanej dekoracji malarskiej w formie udrapowanej czerwonej zasłony. Odkrycie polichromii podczas prac remontowych w Uzarzewie było dużą sensacją, ponieważ istnieje jej duże podobieństwo do malowideł odkrytych także podczas remontu w poznańskiej Farze. W Uzarzewie malowidło powstało jednak 50 lat później.
W wyposażeniu świątyni zwraca uwagę krucyfiks z XVII wieku, kamienna kropielnica z wczesnego średniowiecza, pełniąca do 1895 r. rolę chrzcielnicy, a szczególnie obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Obraz ten namalowano w 2 połowie XVII wieku, a jego fundatorką była Anna Młynarka mieszkanka Uzarzewa, widoczna jako klęcząca postać w rogu obrazu. Podobnie jak w przypadku obrazu w kościele wierzenickim, który fundował kołodziej Bartłomiej z Kłecka, mieszkający w Wierzenicy – ten także posiada napis fundacyjny, zaczynający się słowami : „Anna Młynarka…”.
W 1900 r. od strony północnej, dobudowano do kościoła zakrystię i neobarokową kaplicę z kryptą grobową Żychlińskich, ówczesnych właścicieli wsi.
Szczegóły na stronie : www.regionwielkopolska.pl
Zdjęcia z tego roku z Uzarzewa, autorstwa Oli:
[nggallery id=11]
Więcej zdjęc na www.olapietrzak.pl