Wieś położona na południowy wschód od Skoków, na skraju Puszczy Zielonki, przy drodze z Rejowca.
Wieś wzmiankowana w 1298 roku, pierwsze informacje o wsi dotyczą darowania jej klaryskom gnieźnieńskim przez Władysława Łokietka. Na początku XVII w. Stawiany należały do Latarskich, a w końcu XVIII w. wchodziły w skład dóbr skockich. W połowie XIX w. właścicielami była rodzina Kalksteinów, po nich Leonadr Brzeski (uczestnik powstań 1831 i 1863) a od 1902 r. jego wnuczka Celina Ponińska, która wyszła za mąż za Zygmunta Chłapowskiego z Turwi (wnuka Dezyderego Chłapowskiego z Turwi)
Obecnie w Stawianach zachował się park krajobrazowy (niestety zaniedbany) o pow. 5,65 ha z 2 poł. XIX w. ze stawem i starymi drzewami (głównie są to robinie akacjowe, jesiony i klony)
W parku wznosi się eklektyczny dwór z formie piętrowej wilii, z umieszczoną z boku ośmioboczną wieżą. W narożnikach fasady dworu wmurowane są kamienie z inicjałami FK czyli fundatora Ferdynanda Kalksteina i rokiem budowy – 1854.
W zabudowaniach położonego obok dworu folwarku znajduje się kuźnia (zbudowana z kamieni polnych) i piętrowy spichrz neogotycki z lat ok. 1860. We wsi przy głównej drodze stoi zespół czworaków, pochodzących przeważnie z poł. XIX w.
Źródła:
www.polskaniezwykla.pl
www.polskiezabytki.pl
www.skoki.pl
Puszcza Zielonka i okolice. Przewodnik turystyczny Michał Preisler
Puszcza Zielonka. Paweł Anders