Wieś wzmiankowana już na początku XIII w. jako własność biskupów gnieźnieńskich. We wsi zachowały się pozostałości dawnego majątku z fragmentem parku. Budynek pochodzi z końca XIXw. i ma charakter bardziej rządcówki niż dworu.
Na uwagę w Sławnie zasługuje drewniana kaplica św. Rozalii. Wzniesiona w 1785 r. z fundacji księdza Józefa Sztolzmana. Remontowana w 1930 r. Według legendy w pobliżu wzgórza miejscowemu pastuszkowi ukazała się św. Rozalia, co skłoniła księdza Sztolzmana do wybudowania w tym miejscu kaplicy.
Kaplica konstrukcji zrębowej, oszalowana. Orientowana. Jednonawowa z węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium. Po zachodniej stronie nawy wieża konstrukcji słupowej, z kruchtą w przyziemiu i dwoma składzikami po bokach. Pod nawą krypta grobowa ostatnich właścicieli wsi, Chełmickich. W krypcie pod prezbiterium spoczywa ksiądz Józef Sztolzman. Dachy kryte gontami. Nad wieżą hełm cebulasty również kryty gontami. Wewnątrz strop o równej wysokości w nawie i prezbiterium, ozdobiony dekoracyjnymi listwami z malowanym ornamentem. W zwieńczeniu ścian malowane girlandy oraz ornament geometryczno-roślinny.
Ołtarz główny z ok. 1785 r. ze współczesnym obrazem św. Rozalii. W ołtarzach bocznych figury Matki Boskiej i św. Teresy. Na belce tęczowej rzeźba św. Barbary z krzyżem oraz putta z klepsydrą i czaszką.
Więcej zdjęć: http://www.olapietrzak.pl/czerwcowe-wycieczki/
Źródła:
Lednicki Park Krajobrazowy M.Chojnacka B.Raszka
Na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka J.Kowalski