Moja Puszcza Zielonka

Trzy parki krajobrazowe zlokalizowane w północnej części powiatu poznańskiego. Piękno lasów. Bogactwo zabytków. Serce Wielkopolski.

Rybieniec

Wieś w gminie Kiszkowo, położona ok. 20 km od Gniezna w linii prostej.

Przypuszczalna data powstania wsi to 1909 r. Przed kilkunastoma laty oficjalna nazwa Rybieńca brzmiała Rybno Małe. Znajduje się tu poniemiecki pałac z parkiem, który obecnie znajduje się w prywatnych rękach i poddawany jest gruntownej renowacji. Do 1945 r. Rybieniec z folwarkiem i pałacem był własnością Friedricha von Wendorffa. Po 1945 r. – jak zdecydowana większość majątków ziemskich – zamieniony został w PGR. W 1939 r. mieszkańcy wsi musieli na pewien czas ją opuścić, gdyż przez Rybieniec miała przejść dywizja piechoty niemieckiej, która ostatecznie tego nie zrobiła. Funkcjonowały tu PGR będące filią zakładów z pobliskiego Rybna.

W Rybieńcu stoi od ponad stu lat, niewidoczny z drogi, osłonięty wysokim betonowym płotem, dwór. Niegdyś wokół niego rosło wiele pięknych drzew i krzewów, tworzących różnorakie alejki tematyczne. Przed wejściem do dworu był klomb z róż, a o całość parku dbał ogrodnik.

Dwór wzniósł około 1910 r. dla swej rodziny Niemiec Fryderyk Wendorff. Do dziś starsi mieszkańcy miejscowości wspominają go jako dobrego i pracowitego gospodarza, który dbał o pracowników. W 1926 r. majtek liczył 478 ha.

Obecnie dwór od kilku lat jest remontowany. Jego wygląd odzyskał dawną świetność. Zarówno wnętrze, jak i zewnętrzna elewacja wypiękniały. Budynek dworu wymurowany został z cegły. Podpiwniczony, jednokondygnacyjny z mieszkalnym poddaszem, nakryty dachem mansardowym z wstawkami. Fasada zwrócona ku północnemu-zachodowi, symetryczna z ryzalitem na osi, mieszczącym zamknięty półkoliście portal, ujęty kanelowanymi lizenami (płaskimi pionowymi występami w murze zewnętrznym), wspierającymi balkon z dekoracyjną, metalową balustradą. Elewacja ogrodowa z dwoma płytkami dwukondygnacyjnymi, dwuosiowymi ryzalitami, trójkątnymi szczytami. Pomiędzy ryzalitami wkomponowany parterowy aneks z tarasem w zwieńczeniu. We wnętrzu zachował się pierwotny układ pomieszczeń, stolarka okienna i drzwiowa. Pozostało także tajemnicze przejście w ścianie, do którego wchodziło się przez szafę w gabinecie pana.

Park otaczający dwór znacznie się zmienił przez ostatni wiek. Nie ma już wszystkich drzew tworzących alejki: orzechowej, prowadzącej od głównej bramy wjazdowej przed front dworu, ani kasztanowej, prowadzącej do bramy zachodniej. Drzewostan pochodzący z czasów założenia parku reprezentowany jest m.in. przez jesion, klon, akację i wiąz. Południowa część parku obniża się w kierunku jeziora i kształtuje naturalny krajobraz tego terenu.

Kościół powstał tu na przełomie XIV i XV wieku, który później zniszczono. Na jego

miejscu, dzięki staraniom proboszcza Śliwińskiego, postawiono nowy, drewniany kościół

w 1741 roku. Świątynia posiada trzykondygnacyjną wieżę, nakrytą ostrosłupowym dachem. Trzecia kondygnacja wieży ma kształt ośmioboku. Wyposażenie wnętrza jest barokowe, w ołtarzu głównym znajduje się obraz „Ostatnia Wieczerza”.

W najbliższym otoczeniu zabytku stoi dzwonnica z XVIII w. z zawieszoną sygnaturką z 1749r. Na cmentarzu przykościelnym znajduje się płyta nagrobna Jerzego Latalskiego, kasztelana lądzkiego z 1556 r.

rybieniec

Źródła:

www.kiszkowo.pl

www.polskaniezwykla.pl

www.rybieniec.pl

www.wikipedia.pl