Moja Puszcza Zielonka

Trzy parki krajobrazowe zlokalizowane w północnej części powiatu poznańskiego. Piękno lasów. Bogactwo zabytków. Serce Wielkopolski.

Puszcza Zielonka

Puszcza Zielonka - park krajobrazowy położony na północny wschód od Poznania, między Murowaną Gośliną, Skokami, Kiszkowem i Pobiedziskami, na terenie gmin Czerwonak, Kiszkowo, Murowana Goślina, Pobiedziska i Skoki.

Park powstał w roku 1993,w celu zachowania i ochrony największego i najbardziej zbliżonego do naturalnego kompleksu leśnego, o dużych wartościach przyrodniczych i naukowo-dydaktycznych.

Po przeprowadzonej w 2003 r. korekcie granic, powierzchnia parku wynosi 11439,40 ha, z czego ponad 80% to tereny leśne. Przez teren parku przepływają rzeki: Warta, Trojanka (Goślinka), Struga Wierzenicka i Potok Dzwonowski oraz znajdują się jeziora: Czarne, Pławno, Kościołek, Leśne, Bolechowskie, Kamińskie i Miejskie.

Na terenie parku znajduje się 5 rezerwatów przyrody:

* Jezioro Czarne

* Dąbrówka Kościelna i klasztorne Modrzewie

* Nadleśnictwo Łopuchówko

* Żywiec Dziewięciolistny

* Jezioro Pławno

W samej Puszczy Zielonce wytyczono kilka szlaków pieszych i rowerowych oraz szlak konny i kajakowy, którego początek znajduje się na jeziorze Biezdruchowo w Pobiedziskach (więcej o szlakach na zakładkach po lewej stronie)

Wspaniałą atrakcją okolicy jest również szlak kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka. Szlak daje możliwości zapoznania się z dziedzictwem drewnianej architektury sakralnej na terenie kilku gmin, jedna z nich to gmina Kiszkowo.

Na terenie samej gminy Kiszkowo znajdują się kościoły:

* kościół św. Jana Chrzciciela w Kiszkowie

* kościół Bożego Ciała w Łagiewnikach Kościelnych

* kaplica św. Rozalii w Sławnie