Moja Puszcza Zielonka

Trzy parki krajobrazowe zlokalizowane w północnej części powiatu poznańskiego. Piękno lasów. Bogactwo zabytków. Serce Wielkopolski.

Puszcza Zielonka

 

 

Puszcza Zielonka - park krajobrazowy położony na północny wschód od Poznania, między Murowaną Gośliną, Skokami, Kiszkowem i Pobiedziskami, na terenie gmin Czerwonak, Kiszkowo, Murowana Goślina, Pobiedziska i Skoki.

Park powstał w roku 1993,w celu zachowania i ochrony największego i najbardziej zbliżonego do naturalnego kompleksu leśnego, o dużych wartościach przyrodniczych i naukowo-dydaktycznych.

Po przeprowadzonej w 2003 r. korekcie granic, powierzchnia parku wynosi 11439,40 ha, z czego ponad 80% to tereny leśne. Przez teren parku przepływają rzeki: Warta, Trojanka (Goślinka), Struga Wierzenicka i Potok Dzwonowski oraz znajdują się jeziora: Czarne, Pławno, Kościołek, Leśne, Bolechowskie, Kamińskie i Miejskie.

Na terenie parku znajduje się 5 rezerwatów przyrody:

* Jezioro Czarne * Dąbrówka Kościelna i klasztorne Modrzewie * Nadleśnictwo Łopuchówko * Żywiec Dziewięciolistny * Jezioro Pławno

W samej Puszczy Zielonce wytyczono kilka szlaków pieszych i rowerowych oraz szlak konny i kajakowy, którego początek znajduje się na jeziorze Biezdruchowo w Pobiedziskach (więcej o szlakach na zakładkach po lewej stronie)

Wspaniałą atrakcją okolicy jest również szlak kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka. Szlak daje możliwości zapoznania się z dziedzictwem drewnianej architektury sakralnej na terenie kilku gmin, jedna z nich to gmina Kiszkowo.

Na terenie samej gminy Kiszkowo znajdują się kościoły: * kościół św. Jana Chrzciciela w Kiszkowie * kościół Bożego Ciała w Łagiewnikach Kościelnych * kaplica św. Rozalii w Sławnie

 

 

W Puszczy Zielonka warto odwiedzić również:

Miejscowość Zielonka - wieś położona w samym centrum Parku Krajobrazowego, znana przede wszystkim z rozległego na 80 km arboretu, w którym znajduje się ponad 800 gatunków drzew i krzewów.

Dziewicza Góra- najwyższe wzniesienie Puszczy Zielonka (143m n.p.m), na jej wierzchołku stoi 40 km wieża obserwacyjno-widokowa.

Miejscowość Wroczyn - niewielka wieś założona jeszcze w czasach rzymskich, położona jest między jeziorami w rynnie poglacjalnej. W okresie międzywojennym gościło tu wiele wybitnych postaci życia politycznego i kulturalnego tj. marszałek Edward Rzydz-Śmigły, ministrer Józef Beck, Artur Rubinstein, Ignacy Jan Paderewski, Jan Lechoń i Kornel Makuszyński. Znajduje się tu zabytkowy dwór Jackowskich z przełomu XVIII i XIX w z ponad stuletnią gorzelnią oraz drewniana dzwonnica z 1762 r.