Moja Puszcza Zielonka

Trzy parki krajobrazowe zlokalizowane w północnej części powiatu poznańskiego. Piękno lasów. Bogactwo zabytków. Serce Wielkopolski.

Myszki

Wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Kiszkowo. We wsi znajduje się dwór zbudowany w 1878 dla ówczesnego właściciela Włodzimierza Jańczakowskiego.

Składa się z dwóch skrzydeł połączonych parterowym łącznikiem z sześciokolumnowym gankiem. Nie posiada dekoracji, która została praktycznie w całości skuta. PW 1926 majątek liczył 394 ha. Dwór otacza park krajobrazowy z około 1860. Oprócz dworu we wsi stoją zabudowania folwarczne z przełomu XIX i XX wieku.

Okazały budynek murowany, częściowo podpiwniczony, otynkowany. Część środkowa parterowa, od frontu pięcioosiowa, skrzydła boczne piętrowe, dwuosiowe. Dachy dwuspadowe kryte dachówką.

Dwór w Myszkach otacza park o powierzchni około 1,5 ha. Założony został około 1860 r. Znajdziemy w nim m.in. okazałe dęby szypułkowe i lipy drobnolistne o obwodach pni od 250 do 270 cm oraz sosnę pospolitą o obwodzie 220 cm. Park w czasie powojennym, szczególnie jego wschodnia część dworu, aż do rowu, podzielona była na ogródki działkowe, na których mieszkańcy gospodarowali według własnego uznania i aktualnych potrzeb.

Po śmierci Emilii Jańczakowskiej w roku 1896 przeszedł w ręce Kiedrowskich. W 1939 roku właścicielem dworu był Julian Kiedrowski.

Po wojnie majątek upaństwowiono, w roku 1947 przejął go Skarb Państwa. Ziemie rozparcelowano pomiędzy mieszkańców Myszek. W 1950 r. utworzono Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną, a w pomieszczeniach we dworze utworzono mieszkania spółdzielców. Spółdzielnię rozwiązano w 1956 r., a udziałowcy zaczęli odtąd gospodarować samodzielnie. W 1962 r. ziemie należące do majątku ponownie scalono, tym razem pod szyldem Państwowych Gospodarstw Rolnych.

myszkiŹródła:

www.kiszkowo.pl

www.polskaniezwykla.pl

www.polskiezabytki.pl