Moja Puszcza Zielonka

Trzy parki krajobrazowe zlokalizowane w północnej części powiatu poznańskiego. Piękno lasów. Bogactwo zabytków. Serce Wielkopolski.

Krześlice

 

Krześlice to niewielka miejscowość położona w gminie Pobiedziska, leżąca 5 km na północny zachód od Pobiedzisk, przy bocznej drodze prowadzącej do Kiszkowa.

Wieś i dobra ziemskie w Krześlicach, wzmiankowane w przekazach pisanych od XIV w., należały początkowo do Wronczyńskich, właścicieli pobliskiego Wronczyna, w późniejszych czasach do różnych, zmieniających się dosyć często rodzin. W ciągu XVI i na początku XVII w. dokumenty odnotowują tu Przecławskich, w późniejszych czasach Mieszkowskich, Strzałkowskich, Morawskich i Cieleckich, od których na początku XVIII w. posiadłość kupili Gliszczyńscy, wzmiankowani przez pewien czas, obok Rogalińskich, jako współwłaściciele i pozostający tu do lat 60. XVIII w.

Na początku lat 70. XVIII w. majętność krześlicka przeszła w ręce rodziny Białobłockich herbu Ogończyk, którzy osiedlili się tutaj i zamieszkali w barokowym dworze pełniącym funkcję siedziby właścicieli do czasu zbudowania nowego pałacu. W 1838 r. Paulina z Białobłockich wyszła za Anastazego Radońskiego herbu Jasieńczyk, syna Piotra i Joanny z Kierskich, wnosząc mu w posagu dobra krześlickie. Zamieszkali początkowo zapewne we wspomnianym dworze, a następnie w nowej neogotyckiej rezydencji zrealizowanej w latach 60. XIX w. Odziedziczył ją następnie ich syn Zygmunt, który w 1886 r. zamienił majątek z hr. Georgiem von Lüttichau, dając mu Krześlice w zamian za wieś Rzeżewo.

Pałac został zbudowany około 1860 r. dla Anastazego Radońskiego przez nieznanego architekta. Po ostatecznej rozbudowie w 1890 r. rezydencja otrzymała kształt romantycznego zamku, usytuowanego w malowniczym parku krajobrazowym założonym w połowie XIX w. Przy pałacu zachowała się klasycystyczna oficyna z 1 poł. XIX w. i zabudowania folwarczne. Budynek jest piętrowy, z wielobocznymi ryzalitami od frontu i parku oraz dwoma ryzalitami bocznymi.

Kolejnymi dziedzicami Krześlic byli m.in. Zygmunt Radoński, Georg von Luttichau, i Georg von Brandis oraz żona łódzkiego przedsiębiorcy – Maria Tomaszewska z Łodzi (do 1945 roku). Po wojnie Krześlice przejęła Spółdzielnia Produkcyjna, a od 1950 roku należały one do PGR w Pomarzanowicach. Pałac stopniowo popadał w ruinę, a w 1971 roku zawaliła się część frontowa skrzydła wschodniego.

Pałac od 1996 roku jest w posiadaniu prywatnych osób. Po gruntownym remoncie obiektu, utworzono w nim hotel i restaurację oraz Centrum Obsługi Biznesu. Hotel dysponuje 20 stylowo urządzonymi, wygodnymi pokojami. We wnętrzach pałacowych organizowane są szkolenia, konferencje, imprezy integracyjne i okolicznościowe oraz bale.

Oficjalna strona pałacu to : http://www.palackrzeslice.pl

Krześlice są oddalone od Karczewka niecałe 9 km

Zdjęcia z Krześlić z października ubiegłego roku autorstwa Oli :

[nggallery id=9]

 

Więcej zdjęć na : http://www.olapietrzak.pl/spelnianie-malych-marzen/