Moja Puszcza Zielonka

Trzy parki krajobrazowe zlokalizowane w północnej części powiatu poznańskiego. Piękno lasów. Bogactwo zabytków. Serce Wielkopolski.

Karczewo

Niewielka wieś, położona 3 km za zach. od Kiszkowa, przy drodze do Dąbrówki Kościelnej. Pierwsza wzmianka o Karczewie pojawiła się w 1248 r. Prawdopodobnie wieś powstała na miejscu wykarczowanego lasu, stąd pochodzi nazwa wsi. Do XVI w. była siedzibą Karczewskich. W 2 połowie XIX w. majątek został sprzedany w ręce niemieckie. Od 1910 roku należała do Filipowskich.

Dwór w Karczewie wzniósł najprawdopodobniej Franz Berckoltz około roku 1880. Budynek jest parterowy, pokryty dachem dwuspadowym, z ryzalitem na osi przechodzącym w wystawkę dachową. Naroża tego ryzalitu zaakcentowane są pilastrami zwieńczonymi dekoracyjnymi wazami. Pod koniec lat 80. XX w. dworek był poddany kapitalnemu remontowi. Mieszkały w nim wówczas 4 rodziny. W chwili obecnej stanowi własność prywatną.

Wokół dworu znajduje się park datowany na 3 ćwierćwiecze XIX w., o powierzchni 3,40h. Istniejący starodrzew składa się głównie z dębów, lip, wiązów, kasztanowców i topoli. Przy samym dworku rośnie grupa dębów, z których największy o obwodzie pnia 388 cm jest pomnikiem przyrody. Poza nim pomnikami są kasztanowiec o obwodzie 310 cm i wiąz rosnący w narożniku po wschodniej stronie – 289 cm. Czwartym pomnikiem przyrody jest wiąz rosnący przy stawie od strony zabudowań o obwodzie 427 cm i jest największym przedstawicielem swojego gatunku na terenie gminy Kiszkowo.

DSC_6318

Źródła:

www.polskiezabytki.pl

www.kiszkowo.pl

"Puszcza Zielonka" Paweł Anders, Wielkopolska Biblioteka Krajoznawcza

"Puszcza Zielonka i okolice. Przewodnik turystyczny" Michał Preisler, Związek Międzygminny "Puszcza Zielonka"

Karczewo wspólcześnie – listopad 2015 :

[nggallery id=24]