Moja Puszcza Zielonka

Trzy parki krajobrazowe zlokalizowane w północnej części powiatu poznańskiego. Piękno lasów. Bogactwo zabytków. Serce Wielkopolski.

Dąbrówka Kościelna

 

Dąbrówka Kościelna to wieś leżąca na skraju Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonki. Na wzniesieniu, wśród pagórkowatego krajobrazu, otoczony lasami, stoi kościół pw. Wniebowzięcia NMP, zbudowany w latach 1929-39. W kościele tym już od wieków kultem otaczany jest obraz Matki Bożej Dąbrowieckiej. Początki kultu maryjnego w Dąbrówce Kościelnej są bardzo odległe. Miejscowa tradycja mówi, że przy drodze na dębie wisiał obraz, który zaczął nagle jaśnieć nieziemską światłością. Wizerunek przeniesiono do kościoła i umieszczono w ołtarzu. Pierwsza wzmianka o otrzymanych łaskach pochodzi z 1686 r. W 1765 r. hrabina Bojanowska ze Srebrnej Góry przystroiła Cudowny Wizerunek srebrno-złotą sukienką.

Miejsce to odegrało ważną rolę w okresie zaborów, gdy okoliczny lud pielgrzymował tu by zamanifestować swą polskość. Koronacji obrazu dokonał prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński 15 VI 1969 r. W 1989 korony zostały skradzione. Kolejna koronacja miała miejsce 26 VI 1994 r. z udziałem nuncjusza papieskiego abp Józefa Kowalczyka i abp gnieźnieńskiego Henryka Muszyńskiego. Ze wzgórza kościelnego roztacza się wspaniały widok na dolinę (40 m poniżej), której ozdobą są malownicze stawy przeznaczone pod hodowlę narybku.

Więcej o samym sanktuarium na stronie : http://www.dabrowkakoscielna.pl

Weekend majowy w Dąbrówce Kościelnej oczami Oli:

 

[nggallery id=12]

 

Więcej zdjęć : http://www.olapietrzak.pl/majowka-cz-2/